קבוצות רכישה מה זה ומה חשוב שתדעו

קבוצות רכישה מה זה ומה חשוב שתדעו

מטווח 24

רכישת דירה היא חלום משותף של המון אנשים, אולם לא תמיד החלום בעל היתכנות כלכלית, מה שמוביל לחיפוש אחר חלופות אפשרויות. החיפוש אחר חלופות הוליד את הקונספט של קבוצת רכישה, קונספט שהופך את מחירי הדירה לזולים יותר משמעותית.

האפשרות של קבוצת רכישה הפכה למאוד פופולרית בארץ, ובכל זאת, לא הכל ורוד. לכן כאשר בוחנים את האפשרות חשוב גם להכיר את כל האותיות הקטנות.

רגע לפני שיוצאים לדרך וחוברים לקבוצת רכישה יש כמה דברים שכדאי שתדעו.

קבוצת רכישה – מה זה בעצם?

יכול להיות ששמעתם כבר לא מעט פעמים את המושג קבוצת רכישה סביב פרויקטים שונים ובכל זאת, עדיין יכול להיות שאינכם יודעים בדיוק מהי קבוצת רכישה.

אז תנו לנו לעשות לכם סדר – קבוצת רכישה מורכבת מאנשים שונים, שבוחרים להתאגד לכדי קבוצה משותפת כדי לבנות מתחם מגורים. אפשרות זו מקנה יתרונות החל בעלויות נמוכות יותר ועד קבלת שליטה יותר טובה על היבטים שונים של המתחם, כמו למשל ההחלטה מי יהיו השכנים. קבוצת רכישה יכולה להיוולד כתוצאה מהתארגנות פרטית – כמו למשל בני משפחה, חברים או אנשים שונים ולהם מכנה משותף והיא יכולה להיוולד כתוצאה מהתארגנות של גוף חיצוני כמו יזם או חברה.

כיצד מצטרפים לקבוצת רכישה?

ישנם לא מעט אנשים שחוברים יחדיו אל קבוצת רכישה כדי להוזיל עלויות, להשיג יותר שליטה ולקבל יותר כוח אל מול גופים גדולים. עם זאת חשוב לזכור כי האנשים שבונים יחד אתכם, יהיו השכנים שלכם לכל החיים. מה גם שהחבירה לקבוצת רכישה דורשת מכם התעסקות, כל שכן אינטראקציה עם קבוצת אנשים שלא את כולם אתם בהכרח מכירים.

כאשר אתם מבקשים להצטרף לקבוצת רכישה עומדות בפניכם שתי אפשרויות עיקריות והן להצטרף לקבוצה אקראית בהתאם למיקום הנכס, או לחלופין לבנות קבוצת רכישה מאפס. האפשרות הראשונה כרוכה בשיעורי בית, יש לא מעט קבוצות שם בחוץ ועליכם לבדוק את מידת האטרקטיביות של התנאים המוצעים לכם בכל אחת מהאפשרויות שנמצאות על השולחן.

כיצד נבחר את הקבוצה המתאימה לנו?

אם אתם בודקים את האפשרות של קבוצת רכישה, אנו מציעים שתיקחו את שלושת הנושאים הבאים בחשבון:

  • החברים בקבוצה – עליכם לבחון את החברים בקבוצה בהתאם לקריטריונים החשובים לכם. לכן הגדירו מה הערכים שעליהם אינכם מוכנים להתפשר.
  • ליווי מקצועי – אנשי המקצוע הנכונים יכולים להגן עליכם ועל ההשקעה לאורך התהליך, לייעל תהליכים, לספק חוות דעת מקצועית, לייצג ולספק לכם ייעוץ ולהגן על האינטרסים שלכם.
  • סוג הקרקע – ישנן המון קרקעות לבחור מהן, ועליכם לוודא שמדובר באזור בו תרצו לגור, שישנן תכניות פיתוח קיימות, שהקרקע מיועדת לבנייה ועוד.

בשורה התחתונה, קחו בחשבון את גודל הקבוצה, את הגורמים המארגנים והמוניטין שלהם, את איכותם של אנשי המקצוע והיועצים שמלווים את הקבוצה ואת ההטבות והתנאים שעומדים על הפרק. מומלץ שהקבוצה תנוהל על ידי אדם מנוסה או מול חברה יזמית או קבלן מורשה, ושיהיה לה עורך דין מקצועי שמלווה את התהליך ושומר על האינטרסים של כל החברים.

כיצד מתנהל התהליך?

יש לכם אפשרות לנהל את ההליך תחת גוף מסודר שילווה אתכם לכל אורך הדרך, או לחלופין, לעשות הכל בכוחות עצמכם, יחד עם קבוצת הרכישה שלכם, מה שאומר, שאם בחרתם באפשרות השנייה עליכם לאתר קרקע, למצוא קבלן, לשכור עורך דין ולהתחיל לקדם את התהליך, על כל ההיתרים והאישורים הכרוכים.

השלב הבא כולל חתימה על חוזים כמו הסכם רכישה של הקרקע והסכם שיתוף עם חברי הקבוצה הנוספים. לאחר שחתמתם על ההסכמים אין דרך חזרה, אתם מחויבים ליתר חברי הקבוצה והם אליכם, כאשר כולכם הופכים לבעלים החוקיים של השטח שרכשתם.

מעבר לכך ההסכם מרחיב על זכויות, מחויבויות, סנקציות שיוטלו על כל מי שלא יכבד את ההסכם, דרכים לפתרון מחלוקות וכדומה.

מה היתרונות והחסרונות של קבוצת הרכישה?

לכל מטבע יש שני צדדים, ועליכם להיות מודעים ליתרונות ולחסרונות של האפשרות כדי להחליט אם היא מתאימה לכם.

יתרונות

  • מחירים זולים יותר עבור רכישת דירה – קבוצת רכישה היא גוף פרטי ועל כן זוכה להטבות מס, אין תקציבי ניהול, ניתן לחסוך על המון דברים, כך שמחירי הדירה זולים יותר משמעותית ממחיר דירה מקבלן.
  • התנהלות יעילה ובטוחה יותר – הקרקע שייכת לבעלי הקבוצה ולא לקבלן. לכן ניתן להחליף אותו בכל עת. ההיתרים זורמים מהר יותר, ההוצאות המשפטיות נמוכות יותר והשותפים מעורבים בתכנון ובעיצוב המבנה.

חסרונות

  • חוסר ניסיון של המנהלים – הרבה פעמים הגורם המרתיע ביותר טמון בעובדה שהקבוצה מנוהלת על ידי אנשים חסרי ניסיון, בניגוד לקבלנים ויזמים מקצועיים שהנם הרבה יותר מנוסים לדוגמא כמו בפרוייקט של מטווח 24 המנוהל על ידי חברת כהן פליקס נדלן נדלן שהינה מקצועית ביותר.
  • אפשרות לסכסוכים בתוך הקבוצה – בקבוצת רכישה שותפים סוגים שונים של אנשים וטבעי שייווצרו מחלוקות ואי הסכמות הנוגעות להליכי הבנייה, רצון של חברים לפרוש מהפרויקט ועוד.

ולבסוף, חשוב גם להכיר את הסיכונים

כאשר אתם בוחנים את האפשרות של קבוצת רכישה כדאי שתהיו מודעים לכך שיש לתהליך גם סיכונים כמו למשל רכישת קרקע במחירים גבוהים יותר, בחירה בבעלי מקצוע לא מקצועיים, ניגוד אינטרסים, חילוקי דעות מרובים, רכישת קרקע שאין לה היתר בניה, וכדומה.

לאורך השנים קמו לא מעט קבוצות רכישה, חלקן הצליחו יותר אחרות מעט פחות, כאשר כיום ההתנהלות הרבה יותר מקצועית סביב הנושא, מה גם שיש חברות מובילות שמלוות את התהליך ומבטיחות שהוא יהיה מיטבי.

מאמרים שיעניינו אותך

סנסציה בקו ישראל – יוון: למעלה מ-10% תשואה פוטנציאלית בשנה והזדמנות להצטרף לכלכלה מקומית שעדיין לא מתקרבת לשיא שלה

מחירי הנדל״ן באתונה מזנקים בעקביות ומשקפים את מגמת ההתאוששות של יוון בדרכה ליישר קו עם שכנותיה האירופאיות. פרויקט חדש בלב העיר יציע 200 דירות להשקעה בסטנדרט של מגורי יוקרה

קרא עוד »

החלום היווני: ריזורט מגורים חדש באתונה יציע 200 דירות חדשות לרכישה בעיצוב מלונאי עם פוטנציאל תשואה חודשית של למעלה מ-10%

למעלה מ-120 דירות כבר נמכרו בפרויקט ASTREA החדש באתונה, המשלב בדיוק מעורר השראה את כל היתרונות של בית מלון יוקרתי, עם היציבות של דירת מגורים. אפשר להשכיר, אפשר להגיע לחופשה ואפשר ליהנות מכל העולמות

קרא עוד »

הסכם אחד שהופך את חלום הדירה על הים רלוונטי מתמיד, דווקא עכשיו. בקרוב הצצה לתכנית מתחם 2000 שתשנה את ראשל״צ מקצה לקצה

עם חתימת ההסכם ההיסטורי לפינוי בסיס ״מטווח 24״, חוף ראשון לציון ישלש את שטחו וכ-10,000 יחידות דיור חדשות ייבנו על חולות העיר. מי ששמו ידם על על קרקעות במתחם ה-1000 הצמוד כשהיו בסטאטוס דומה, כבר גרפו תוך פחות מעשור רווחים של מאות אחוזים שהסתכמו במיליוני שקלים.

קרא עוד »

תודה על פנייתך!

הפרטים נשלחו בהצלחה, נציגנו יחזרו אליך בהקדם.