כל מה שצריך לדעת על עירוב שימושים

כל מה שצריך לדעת על עירוב שימושים

city living

אם אתם מחפשים בתים למגורים או השקעה לאחרונה יכול להיות שנתקלתם בשכונות חדשות אשר משלבות באזור אחד בין פתרונות דיור לאזורי מסחר, תעסוקה ופנאי. אולי אפילו שמעתם את המושג "עירוב שימושים" ותהיתם במה מדובר. מה זה אומר באמת, עירוב שימושים? מה היתרונות של המודל? ומדוע זו אופציה שהפכה לכל כך פופולרית? אספנו לכם את הפרטים החשובים. 

אחת לכמה זמן, התהליך של פיתוח שכונות חדשות מביא אתו רעיונות חדשים ומעלה את הסטנדרט הקיים. זה מה שקרה עם עירוב שימושים, מודל חדשני ומעורר השראה, שמגדיר מחדש את החיים בעיר. 

עירוב שימושים למעשה מחבר בצורה יוצאת דופן בין מתחם עסקים ומסחר מתקדם לבין אזורי מגורים וחיי קהילה ופנאי מפותחים, הכל באזור אחד. הרעיון שעומד בליבו הוא שכל מה שאתם צריכים יהיה קרוב אליכם לבית, אינכם צריכים אפילו להניע את הרכב, אלא תוכלו ללכת ברגל ממקום למקום או אפילו לרכב על אופניים. 

דוגמאות לעירוב שימושים

אחת הדוגמאות הטובות ביותר לעירוב שימושים נמצאת בראשון לציון במתחם ה– 1000. מתחם האלף מתפרש על פני כ-1,000 דונם אשר מוקצים למגורים, מסחר, תעסוקה, פנאי ובילוי. המתחם נמצא בלוקיישן מרכזי בלב גוש דן, קרוב לצירי התחבורה הראשיים בארץ, ומאופיין עם סטנדרט בניה ייחודי שעוד לא נראה באזור. 

עירוב השימושים הופך את מתחם ה– 1,000 למטרופולין גדול שכובש בסערה את שוק הנדל"ן, והסיבה לכך שהמתחם כל כך מבוקש הוא שמעורבות בו חברות מובילות בתחום הנדל"ן כמו כהן פליקס ונדלן נדלן ואפילו עיריית ראשון לציון, אשר כולן כאחד מבינות את הפוטנציאל העצום של המודל החדשני.

מאין הכל התחיל?

אחרי שעשינו צעד קטן לעתיד, נלך רגע אחורה כדי להבין היכן המודל הזה התחיל, שכן במזרח התיכון זהו קונספט מאוד חדשני. מבחינה היסטורית רוב הערים פותחו על בסיס הקונספט של עירוב שימושים, בעבר לא היו כלי תחבורה רבים, אנשים נהגו ללכת ברגל ועל כן הערים נדרשו לספק שירותים מסחריים בקרבת אזורי המגורים. ניתן לראות עדויות לכך בערים עתיקות יותר, ובהן יש בנייני מגורים שבקומת הקרקע שלהם פועלים עסקים מסוגים שנים. 

עם זאת, בתחילת המאה ה– 20 חלו שינויים רבים באופן שבו אנשים חיים, כמות הרכבים גדלה, הוגדרו תקנות חדשות, נסללו כבישים מהירים, ונבנו אזורים שלמים אשר יועדו לתעשייה ומסחר בלבד, הרחק ממקומות המגורים. כמו כן, גם הרצון להתקדם למבני קרקע חד משפחתיים שינה את המפה. 

כיום רבים מבינים את היתרונות של עירוב שימושים, ופרויקטים חדשים של בניה לוקחים את הקונספט המוכר מפעם לשלב הבא.

בין אופקי לאנכיכל ההבדלים

האופן שבו עירוב השימושים בא לכדי ביטוי משתנה ממקום למקום, עירוב שימושים יכול להיות ורטיקלי (אנכי) למשל ולשלב פונקציות שונות בתוך בניין אחד. לדוגמא הבניין יכול לכלול יחידות מגורים או אירוח בקומות העליונות, וחנויות או מסעדות בקומות הראשונות. כמו כן הוא יכול גם לכלול מתקני פנאי כמו חדר כושר או בריכה משותפת. 

לעומת זאת, עירוב השימושים יכול להיות גם אופקי כפי שרואים בשכונות חדשות. במקרה הזה יוגדרו אזורים ספציפיים למגורים ובקרבת מקום, יהיו אזורי מסחר, תעסוקה ופנאי. המפתח להצלחתם של פרויקטים מסוג אלו, טמוןביכולת ההליכה ממקום למקום. כלומר שעיצוב המדרכות והמדרגות או אופן החיבור בין הרחובות, הכל בנוי כדי לשפר את איכות, תנאי וחוויית ההליכה ברגל, תוך מתן עדיפות להולכי רגל על פני כלי רכב.

אסטרטגיות שונות של עירוב שימושים

יש לציין שמדובר בשינוי תפיסתי ממש. אם עד היום בתכנון ופיתוח אזורי מגורים המיקוד היה על שיפור התחבורהעל מנת להפוך את הנהיגה לבטוחה ומהירה יותר או להפחית את התנועה, מה שהפך את הרחובות לנשלטים על ידי מכוניות, בשכונות של עירוב שימושים לא מספיק רק לבנות מדרכות, אלא שמושם דגש אסטרטגי רב כבר ברמה התכנונית, במטרה לגרום לאנשים ללכת ממקום למקום. 

יש כמה אסטרטגיות תכנוניות שמקדמות את הנושא ומוטמעות בשכונות של עירוב שימושים כמו למשל יצירת אזורים שלמים המיועדים להולכי רגל בלבד ללא כניסה לרכבים, שיפור הבטיחות של הולכי הרגל באמצעות תאורה, הסרת מכשולים, הוספת צמחייה ועוד.

מה היתרונות?

אחד היתרונות העיקריים של עירוב שימושים הוא ששכונות אלו עוקבות אחר הקווים המנחים של בנייה בת קיימא. כדי שבנייה תיחשב לבת קיימא עליה לעמוד בקריטריונים כלכליים, חברתיים וסביבתיים, ושכונות בהן השימוש בקרקע מעורב, יוצרות באמת הזדמנות לפיתוח סביבה ירוקה יותר, לכידות חברתית גדולה וכלכלה מקומית. 

העובדה שמדובר במתחם בו הכל קרוב להכל, מובילה לכך שהשטח מנוצל בצורה טובה, יעילה וחסכונית יותר, ולבסוף, ישנה גם תלות פחות גדולה במכוניות, לצד הגדלת השטחים הירוקים, מה שמעניק יתרונות סביבתיים ובריאותיים רבים. 

ומה החסרונות?

כאשר אתם בוחנים את אפשרויות המגורים שלכם, עליכם גם להכיר את החסרונות. וכמו בכל דבר, גם לעירוב שימושים ישנם אספקטים שונים שכן כדאי לדעת ולקחת בחשבון. לרוב, מתחמי עירוב שימושים ממוקמים באזורים אורבניים ויחסית יקרים, ולכן הם פחות יהיו זמינים עבור בעלי הכנסה בינונית או נמוכה. 

שוב, גם כאן יש אפשרויות כמו למשל חבירה לפרויקט בשלבים מוקדמים שלו או פניה לחברת נדל"ן מקצועית באזור שבו תרצו לגור, כדי שתעזור לכם לחפש השקעות משתלמות ולאתר הזדמנויות מיוחדות שלא כדאי לפספס!

מאמרים שיעניינו אותך

סנסציה בקו ישראל – יוון: למעלה מ-10% תשואה פוטנציאלית בשנה והזדמנות להצטרף לכלכלה מקומית שעדיין לא מתקרבת לשיא שלה

מחירי הנדל״ן באתונה מזנקים בעקביות ומשקפים את מגמת ההתאוששות של יוון בדרכה ליישר קו עם שכנותיה האירופאיות. פרויקט חדש בלב העיר יציע 200 דירות להשקעה בסטנדרט של מגורי יוקרה

קרא עוד »

החלום היווני: ריזורט מגורים חדש באתונה יציע 200 דירות חדשות לרכישה בעיצוב מלונאי עם פוטנציאל תשואה חודשית של למעלה מ-10%

למעלה מ-120 דירות כבר נמכרו בפרויקט ASTREA החדש באתונה, המשלב בדיוק מעורר השראה את כל היתרונות של בית מלון יוקרתי, עם היציבות של דירת מגורים. אפשר להשכיר, אפשר להגיע לחופשה ואפשר ליהנות מכל העולמות

קרא עוד »

הסכם אחד שהופך את חלום הדירה על הים רלוונטי מתמיד, דווקא עכשיו. בקרוב הצצה לתכנית מתחם 2000 שתשנה את ראשל״צ מקצה לקצה

עם חתימת ההסכם ההיסטורי לפינוי בסיס ״מטווח 24״, חוף ראשון לציון ישלש את שטחו וכ-10,000 יחידות דיור חדשות ייבנו על חולות העיר. מי ששמו ידם על על קרקעות במתחם ה-1000 הצמוד כשהיו בסטאטוס דומה, כבר גרפו תוך פחות מעשור רווחים של מאות אחוזים שהסתכמו במיליוני שקלים.

קרא עוד »

תודה על פנייתך!

הפרטים נשלחו בהצלחה, נציגנו יחזרו אליך בהקדם.