10 הדיברות למשקיע: כל מה שחשוב לבדוק לפני ביצוע העסקה
  1.   חברת הנדל"ן – בדיקת הרקע של חברת הנדל"ן ממנה רוכשים היא הצעד הראשון. בטוח יותר לבצע עסקה מול חברת נדל"ן שיש לה ניסיון ותוצאות בשטח, יזמויות ופרויקטים שהסתיימו בהצלחה, כולל תהליכי הבנייה. מבחן התוצאה הוא שקובע.

  2.   זיהוי הזדמנות  – כדאי לבדוק האם יש יזמים נוספים שרכשו קרקע באותו מקום. לחברות נדל"ן    יזמיות יש ניסיון רב באיתור קרקעות וזיהוי הזדמנויות טובות להשקעה, כך שאם הן בחרו להשקיע באזור זה, משמעות הדבר שהקרקע נבחנה ונמצאה כבעלת פוטנציאל טוב להשקעה.

  3.   רישום בטאבו – לשים לב האם הקרקע היא פרטית או שייכת למנהל מקרקעי ישראל. קרקעות פרטיות מהוות רק כ-7% מכלל הקרקעות בארץ, בהשקעות נדל"ן יש עדיפות לקרקע פרטית.

  4.   ליווי משפטי – חשוב ביותר שהתהליך יתבצע בליווי של משרד עו"ד בעל ניסיון בתחום השקעות הנדל"ן. זאת על מנת להיות בטוחים שהכסף שמור בחשבון נאמנות פרטני על שם הרוכש עד לרישום מסודר של התהליך, שנעשים הסכמי שיתוף ורישום מסודר בכל שלב בתהליך.

  5.    הסכמי שיתוף – חלק בלתי נפרד מהליווי המשפטי כולל הסכמי שיתוף מפורטים, המגדירים את יחסי הגומלין בין בעלי הקרקע ומנוסחים על ידי עו"ד המתמחה בנדל"ן, מקרקעין, תכנון ובניה. כמו כן, רצוי לבדוק מהי כמות האנשים הרשומים תחת הסכם השיתוף. כמות גדולה של שותפים תחת אותו הסכם מהווה יתרון, תורמת לקידום התהליכים ומעידה על כך שככל הנראה מדובר על עסקה כדאית.

  6.    הגנה על ההשקעה – יש לבדוק שהקרקע נקיה משעבודים והגבלות וכי אין באפשרות היזם למשכן אותה בעתיד. יש לוודא כי מידע זה מופיע בהסכם השיתוף, מטרתו להגן על המשקיעים. 

  7.    הערכת שווי הקרקע – יש לוודא קבלת שומה מעודכנת, שערוכה לפי תקן 22 על קרקע שאינה מאושרת לבנייה, ממשווק הקרקע. תקן 22 הוא תקן שמאי, אשר אושר על ידי מועצת שמאי המקרקעין בשיתוף הרשות להגנת הצרכן. 

  8.    להגיע לשטח – בדומה לרכישת דירה קיימת, גם כאשר מדובר בהשקעה בתהליך יזמי, רצוי להגיע ולהתרשם מהמתחם בשטח ולא להתבסס רק על הדמיות ומפות.

  9.    חברת הניהול – יש לוודא שחברת ניהול הפרויקטים המלווה את התהליך, היא חברה מנוסה אשר מספקת כיסוי מלא בכל מה שנוגע לניהול ופיקוח הפרויקט בכל שלבי התהליך מול הגורמים הרלוונטים.

  10.   מיקום – לצד בדיקת המידע התכנוני של הקרקע, אחד הנתונים המשמעותיים בבחירת השקעה חכמה הוא המיקום. השקעה בנדל"ן שנמצא ב"פריים לוקיישן" היא לרוב הבחירה המשתלמת ביותר מבחינת הפוטנציאל הכלכלי. 

חברת כהן פליקס ונדל"ן נדל"ן