כל מה שרציתם לדעת על ראשון לציון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

הרבה לפני שהתחיל פרויקט האלף המדובר בראשון לציון, הייתה העיר סמל מרתקת להתיישבות ציונית מפותחת ומתקדמת. הנה כמה עובדות מעניינות על אחת הערים הכי מדליקות בארץ. איך היא נוסדה? כיצד היא מחולקת? מה הופך את ההיסטוריה שלה למעניינת כל כך ומדוע היא נקראת כך? צללו עמנו לנבכיה העמוקים של ראשון לציון.

כך הכל התחיל

אי שם, בשנת 1882, כשטלפון נייד היה המצאה רחוקה וגורדי שחקים לא היו חלק מהלקסיקון העברי, החליט "ועד חלוצי יסוד המעלה" לקנות קרקעות במרכזה של ארץ ישראל ולייסד עבור עובדי האדמה מושבות אותם יוכלו לעבד לכדי עיר אורבנית. בשטח שהשתרע על 3,340 דונמים, קנה הקונסול הבריטי ביפו אדמות שנקראו אז "עיון קרא". השטח הזה, לימים הפך לעיר שכולנו מכירים ואוהבים: ראשון לציון. ומדוע היא נקראה כך? על שם הפסוק מספר ישעיהו: "ראשון לציון הנה הנם ולירושלים מבשר אתן", המבטא את הכמיהה לשיבת ציון.

חלפו השנים, הביצות יובשו, היקבים נפתחו והעיר הפכה למוקד עליה לרגל משמעותי מאוד בכל הנוגע לבנייה, מסחר ותושבות. בשנת 1950 קיבלה ראשון לציון מעמד של העיר והפיתוח בה רק התרחב עוד יותר. החל משנות ה-70, החלה העיר להתרחב לא רק ממזרח אלא גם ממערב. 

מזרח, מערב ומה שביניהם

הזכרנו את שנות ה-70 ואת פיתוחה של העיר גם לאזור מערב – אך מהי בעצם המשמעות של חלוקת העיר? ובכן, כך זה עובד:

אזור מזרח העיר נחשב לחלק העתיק יותר של העיר ראשון לציון. הוא ממוקם ממזרח לכביש 4, ובו נמצאים האתרים ההיסטוריים של העיר והמרכז העתיק. כיום יש בו בעיקר שכונות מגורים ופחות אזורי מחקר. מאידך, בחלקו הצפוני של האזור ניתן למצוא את אזור התעשייה הישן ובו יש גם אזורי מסחר ובילוי. אזור מזרח העיר גובל בדרום עם תחנת הרכבת ראשונים, במזרח בבית החולים יצחק שמיר ובמחנה צריפין ובצפון, כאמור, באזור התעשייה. 

וכעת, בזינוק קליל, נעבור לאזור מערב העיר, הממוקם – ניחשתם נכון – ממערב לכביש 4. ומה באזור הזה? זהו חלקה החדש יותר של העיר, המהווה חלק מחולות ראשון לציון. יש בו מגוון מרכזי קניות, אזור התעשייה החדש של העיר גם נמצא בו וגם הסופרלנד ואצטדיון הכדורגל העירוני. לצד המבנים הללו, ניתן למצוא במזרח העיר גם את מערכות העיתונים החשובות במדינה – ידיעות אחרונות ומערכת העיתון גלובס. 

הגירה חיובית בהתמדה

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעלים נתונים חיוביים מאוד בנוגע להגירה לעיר. נכון לסוף שנת 2019, העיר מונה 254,384 תושבים, המהווה גידול של 1.1% בקצב גדילת האוכלוסייה. בסוף שנת 2018 דורגה העיר במקום השביעי מתוך עשר במדד החברתי-כלכלי, וגם תוצאותיו החיוביות של ההשקעה בחינוך לא מאחרות לבוא: בשנים 2017-2018, אחוז הזכאים לתעודת הבגרות בעיר עמד על 83.2% (!).

תודה על פנייתך!

הפרטים נשלחו בהצלחה, נציגנו יחזרו אליך בהקדם.